Dzień życzliwości

Dzień Życzliwości w świetlicy

Uczniowie przygotowali dla siebie nawzajem planszówki,, a także okazywali sobie koleżeństwo i szacunek podczas zabaw.

11/11 Święto Niepodległości

Śpiewamy dla Polski

Tramwaj patriotyczny

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 31 edycji Tramwaju Patriotycznego promując Święto Niepodległości wśród mieszkańców Krakowa

Święto Niepodległości 11/11

11/11 Święto Niepodległości

Dla Niepodległej

Prace plastyczne uczniów, warsztaty prowadzone przez starszych kolegów-wolontariuszy

Szkoła do hymnu

Uroczyste odsłonięcie muralu w formie mozaiki

4 listopada miało miejsce odsłonięcie muralu w formie mozaiki z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego patrona naszej szkoły.

Uroczystość uświetnili obecnością artysta i autor dzieła Lubosz Karwat wiceprzewodniczący Rada Miasta Krakowa p. Michał Drewnicki, radna Rada Miasta Krakowap. Agata Tatara, radny Rada Miasta Krakowa p. Grzegorz Stawowy, Kierwoniczka Rydlówka / Muzeum Krakowa p. Joanna Zdebska-Szmidt, kurator Muzeum Stanisława Wyspiańskiego p. Magdalena Laskowska, fundator i członek Rady Fundacji Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego - Szafirowa Pracownia p. Krzysztof Pułczyński, radny Rada dzielnicy IV - Armii Krajowej i prezes @Stowarzyszenie Miłośników Bronowic Wielkich p. Tomasz Regulski, Parafia Stygmatów św. Franciszka z Asyżu proboszcz o. Eligiusz Dymowski, przewodniczący Rady Rodziców SP 51 p. Sławomir Rupikowski, przewodniczący Rady Rodziców Przedszkole Samorządowe nr 25 p. Bogusław Samul oraz cała społeczność ZSP14.

Uczniowie o patronie:

„To niezwykły zaszczyt, że możemy chodzić do szkoły, której patronem jest Stanisław Wyspiański. Postać tego twórcy łączy w sobie geniusz sztuk plastycznych i literackich. Jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Mamy szczęście, że mieszkamy w mieście, w którym jest tak wiele śladów Stanisława Wyspiańskiego. Sam Kraków to temat, który wielokrotnie pojawiał się na płótnach mistrza. Artysta bardzo kochał swoją rodzinę, a dobrze nam znane wizerunki dziecięcych twarzy rysowane pastelami, to postaci jego dzieci.

Czy dla współczesnego, młodego człowieka Stanisław Wyspiański może być inspiracją? Uważamy, że tak. To człowiek, który w pełni wykorzystał swoje talenty, rozwijał swoje pasje, także żył pełnią życia”.

Po części oficjalnej uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w warsztatach „Zachwycający Wyspiański”. Zainspirowani twórczością patrona stworzyli piękne i ciekawe prace.

Mural w formie mozaiki z wizerunkiem patrona szkoła

Mozaika artystyczna

„Wyspiański z pawim piórkiem”

Projekt i wykonanie : Lubosz Karwat

Rozmiar : 10m/4,5 m

Technika : autorska, połączenie mozaiki artystycznej z muralem

Materiał : mozaika wykonana z kamieni naturalnych, między innymi takich jak - rosa portogallo, giallo reale, trawertyn, verde guatemala, forest green, forest brown, emperador, rosso verona, rosso alicante, perlino rosato, nero marquina, bianco carrara, tassos oraz nasz Polski granit Strzegomski.

Motyw roślinny : Płytki kamienne cięte specjalnie na potrzeby tej realizacji, klejone bezpośrednio do płyty cementowej. Mozaika fugowana, szczotkowana, zabezpieczona chemicznie i anty graffiti.

Portret Stanisława Wyspiańskiego : Powstał na podstawie obrazu znalezionego w piwnicy szkolnej. Wykonany techniką autorską, każdy element mozaiki docinany ręcznie, układany i przyklejany na żywicy epoksydowej do płyty cementowej. Powierzchnia mozaiki antykowana i impregnowana. Mozaika bez fugowa z bogatą fakturą dla dodatkowego efektu światłocienia.

Mural : wykonany ręcznie farbami akrylowymi z przeznaczeniem zewnętrznym

Pawie piórko : wykonane ręcznie z szklanych tesser połączonych z malowidłem.

Całość poskładana z dwudziestu elementów, przykręcona oraz przyklejona do elewacji Sali gimnastycznej.

Dzieło jest połączeniem motywów roślinnych zaczerpniętych z twórczości Wyspiańskiego a tło nawiązuje do witraży. Mozaika utrzymana w pastelowych kolorach, oprócz autoportretu, który wykonany został w czerni i bieli. Tło imitujące witraż, dla kontrastu zostało przedstawione w żywych barwach.

Mozaiki Lubosza można jeszcze znaleźć w Krakowie : Portrety Mehoffera oraz Wyspiańskiego na rondzie mogilskim, w Pałacu Czeczotki, na elewacji Krakowskiej Pijalni Zdrojowej oraz w restauracji Vidok

Fotorelacja z realizacji

• Wyjście klasowe kl. 5a, 5b

• Nowa galeria Wyjście klasowe kl. 5a, 5b została dodana do albumu fotograficznego

Klasy 5a i 5b poznawały legendy krakowskie 🐉Podczas spaceru z przewodnikiem uczniowie poznali wiele ciekawostek i tajemnic związanych z historią Krakowa. Byli świadkami uroczstego otwarcia ołtarza w Kościele Mariackim i wysłuchali hejnału.

• Wycieczka kl. 7a

• Nowa galeria Wycieczka kl. 7a została dodana do albumu fotograficznego

Klasa 7a podczas zielonej szkoły w Gołkowicach. Był Beskid Sądecki i Pieniny, zwiedzanie Starego Sącza i skansenu w Nowym Sączu, a przede wszystkim przyroda i wspólne przeżycia🌞

• Koło informatyczne