W kończącym się roku szkolnym uczniowie klasy 5 naszej Szkoły współpracowali razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Lleidzie, w katalońskiej części Hiszpanii (https://www.elcarmelleida.cat/). Podjęliśmy wspólne działania w ramach eTwinningu. Tematem naszego projektu ”Make the world better” było 17 celów zrównoważonego rozwoju (https://www.un.org.pl/).
Jest to trudne zagadnienie ponieważ uczniowie w Polsce poznają go dopiero w szkole średniej, a piątoklasiści mają dopiero 12 lat.
Nauczyciele geografii, biologii, języka angielskiego, języka polskiego, informatyki, techniki i plastyki wyjaśniali uczniom trudne pojęcia oraz udzielali ważnych wskazówek w naszym projekcie.
1. Na początku zespoły piątoklasistów przygotowały prezentacje w j. angielskim wyjaśniające na czym polegają wybrane przez nich cele. Tematy, które ich zainteresowały to:
− zero głodu (cel 2)
− równość płci (cel 5)
− czysta i dostępna energia (cel 7)
− zrównoważone miasta i społeczności (cel 11)
− życie pod wodą (cel 14)
− życie na lądzie (cel 15)
Wszystkie prezentacje zostały umieszczone na wspólnym polsko-hiszpańskim padlecie i zprezentowane podczas spotkania online.
2. Następnym etapem pracy w projekcie było odwiedzenie Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, które koordynuje działania przyjazne dla środowiska w Krakowie, ale też w sąsiednich miasteczkach. Uczniowie mieli tam okazję przeprowadzić wywiad z pracownikiem, który bardzo szczegółowo opowiedział im m.in. o elektrycznych autobusach, strefie czystego transportu, pitnej wodzie z kranu, ekospalarni, czy organizacjach dla kobiet działających w Krakowie.
3. Większość uczniów klasy 5 zbudowała modele 3D, pokazujące idealne, zrównoważone miasta.
4. Na języku angielskim uczniowie przygotowali eBooki, w których pokazaliy co każdy człowiek może robić na co dzień, żeby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju (SDGs).
5. Przygotowano też taką ulotkę dla mieszkańców naszej dzielnicy, żeby rodzina i sąsiedzi mogli zacząć zmienić świat już od teraz, małymi krokami.
6. Na lekcjach plastyki powstały także plakaty, które zostały wyeksponowane w szkole, aby każdy uczeń mógł dowiedzić się więcej o projekcie, ale też, żeby jak najwięcej osób zaczęło myśleć o naszej planecie.